Sekretnik - ukryj w nim historię swojej miłości lub przyjaźni
Sekretnik - ukryj w nim historię swojej miłości lub przyjaźni

Szukasz biżuterii, która pomoże Ci wyrazić uczucia? Sekretnik będzie idealnym wyborem. Nie ma bowiem bardziej romantycznej biżuterii.

Sekretniki należą do biżuterii sentymentalnej, zwanej z języka francuskiego parlante czyli „mówiącej" o czyimś uczuciu. Sekretniki cieszyły się niezwykłą popularnością w XIX wieku zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Co ciekawe funkcję sekretnika pełniły nie tylko medaliony, ale czasem występowały one również w postaci broszki, pierścienia czy bransolety. Jako medaliony noszone były blisko szyi.

Poziom wykonania biżuterii z tego okresu był bardzo wysoki, a  posiadanie takich akcesoriów było przywilejem zamożnej części społeczeństwa i arystokracji. 

Owal, koło, prostokąt czy serce, tak różnorodne formy wykorzystywali jubilerzy realizując specjalne zamówienia na sekretniki. Zdobienia zachwycały pomysłowością. Szczególnie ciekawy był „ język kamieni”, który jubilerzy zaczęli stosować właśnie w biżuterii sentymentalnej. Pożądane słowa takie jak np. imiona narzeczonych były tworzone przez pierwsze litery nazw kamieni szlachetnych użytych w danym egzemplarzu biżuterii. 

 

Sekretnik

 
Te małe puzderka potrafią nosić w sobie ogrom wspomnień, emocji i wzruszeń. Ich wnętrza skrywają historie miłości i przyjaźni. Kiedyś zamykano w nich nie tylko fotografie, ale również pukiel włosów bliskiej sercu osoby, liścik, zasuszony kwiat czy maleńki kawałek tkaniny.

Obejrzyj naszą naszą współczesną wersję sekretnika i ukryj w nim historię swojego uczucia. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl