Historia bursztynu bałtyckiego
Historia bursztynu bałtyckiego

 

Bursztyn bałtycki jest wyjątkowym kamieniem szlachetnym o niezwykłych właściwościach. Jest skamieniałą żywicą drzewną, która zanurzona była w morzu przez miliony lat. Bursztyn od wieków podziwiany jest za swoje piękne, ciepłe barwy. Uważa się, że posiada również właściwości lecznicze. Bursztyn zawiera kwas bursztynowy, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, gdy jest noszony blisko skóry. Ponoć bursztyn działa też pozytywnie na energię i wewnętrzną równowagę.

W jubilerstwie bursztyn doceniany jest już od tysięcy lat. Starożytne cywilizacje uważały, że bursztyn ma mistyczne moce i używały go do ochrony i leczenia. Grecy i Rzymianie używali bursztynu w celach dekoracyjnych oraz w biżuterii. Bursztyn był swoistym symbolem ich statusu społecznego.

Pierwsze znane bursztynowe ozdoby odkryte w regionie bałtyckim pochodzą sprzed około 4000 r. p.n.e. Bursztyn był używany do tworzenia koralików, wisiorków i innych ozdób. 

W Polsce bursztyn stał się szczególnie ceniony w średniowieczu, gdy był używany do tworzenia wyszukanej biżuterii dla szlachty i zamożnych kupców. Był również używany jako forma waluty, a najcenniejsze egzemplarze były wymieniane za inne towary i usługi.

W czasach renesansu bursztyn osiągnął szczyt popularności w Polsce. Artyści używali go do tworzenia nie tylko biżuterii, ale również dzieł sztuki, jak rzeźby. Bursztyn służył do tworzenia wyszukanej dekoracji pałaców arystokracji. Najbardziej znanym przykładem jest Bursztynowa Komnata, która powstała w XVIII wieku i uważana jest za jedno z największych dzieł sztuki w bursztynie na świecie. 

 

Biżuteria złota z bursztynem baltyckim

 

Dziś bursztynowa biżuteria nadal cieszy się popularnością u osób poszukujących biżuterii o głębszym znaczeniu. Sprawdź tutaj naszą ofertę minimalistycznej biżuterii z bursztynem, składającą się z naszyjników i pierścionków, które eksponują piękno tego naturalnego materiału. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl