KAMENA BIŻUTERIA Z DUSZĄ
13.jpg

Moje pierwsze spotkanie z jedną z założycielek Kameny, Joanną Soroczak miało miejsce “przez przypadek” podczas nagrań live session zaprzyjaźnionego zespołu, w Fabrycznym Atelier. Po wymianie zaledwie kilku zdań stało się jasne, że Kamena to marka,  w którą właścicielki- Joanna Soroczak i Agnieszka Skalska, wkładają całe swoje serca. Równie oczywistym stało się ukazanie tego wywiadu, w którym poznałam bliżej nie tylko markę, ale przede wszystkim dwie kobiety, które postawiły na biżuterię niezwykłą…

Heart 2 art: Jak rozpoczęła się Wasza misja Kamena? 

Kamena: Pomysł stworzenia marki pojawił się  w 2015 roku . Obie zawsze interesowałyśmy się modą i szukałyśmy dla siebie niepowtarzalnych stylizacji i dodatków. Na własny użytek eksperymentowałyśmy z szyciem ubrań i z projektowaniem biżuterii, którą wykonywał dla nas znajomy jubiler. I tak w naszych głowach zakiełkowała myśl, że może warto byłoby połączyć siły, wykorzystać dotychczasowe doświadczenia biznesowe i stworzyć projekt, w którym mogłybyśmy realizować nasze pasje.

H2A: Własna kolekcja biżuterii brzmi niczym spełnienie marzeń każdej dziewczynki.

K: Jako małe dziewczynki miałyśmy wspólne  zainteresowania. Obie namiętnie kolekcjonowałyśmy kolorowe kamyczki, które były dla nas wtedy prawdziwymi skarbami, a ich poszukiwania wiązały się  z niezapomnianymi dziecięcymi przygodami! To był moment kiedy wiedziałyśmy już, że to kamienie, ich kształt oraz struktura będą naszą inspiracją. Zaczęłyśmy odwiedzać targi minerałów odbywające się regularnie w Warszawie i eksplorować piękno  kamieni naturalnych. Bardzo szybko zauważyłyśmy, że na targach jest ogromna różnorodność kamieni z całego świata, ale tych naszych rodzimych praktycznie nie ma. To było dla nas dosyć zaskakujące biorąc pod uwagę, że Polska jest bardzo zróżnicowanym i bogatym geologicznie  krajem. Po rozmowach z geologami i jubilerami tylko utwierdziłyśmy się w przekonaniu, że niestety obecnie polskie kamienie odeszły niemal całkowicie w zapomnienie. Nasz rynek został zalany masowo produkowaną biżuterią oraz kamieniami sprowadzanymi z Azji.  Wtedy postanowiłyśmy, że będziemy dążyć do tego by ludziom o tych naszych  lokalnych skarbach przypomnieć!  

H2A: Jakie są najważniejsze zasady, którymi kieruje się Kamena?

K: Tworzymy unikatową i elegancką biżuterię podkreślającą naturalne piękno kobiety. Motywem przewodnim wszystkich naszych kolekcji jest kamień i jego forma. Każdy minerał wykorzystany przy tworzeniu naszej biżuterii pochodzi z terenu Polski . Masowy rynek polskich minerałów nie istnieje i aby zdobyć dostęp do kamieni szukamy pomocy u pasjonatów, dla których ich wydobywanie stało się sposobem na realizacje siebie. Równoczesny cel który nam przyświeca to rozwój rodzimego rynku i współpraca z lokalnymi wykonawcami, począwszy od pozyskania i cięcia kamieni, produkcji łańcuszków czy opakowań, po wykonanie samej biżuterii. Kamena łączy tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym wzornictwem. Dzięki ręcznemu wykonaniu nasze realizacje są niepowtarzalne i dopracowane w najmniejszym detalu.

H2A: Co daje Wam wasza praca?

K: Przede wszystkim czerpiemy ogromną satysfakcję z tego, że możemy ludziom przybliżać zapomnianą historię polskich kamieni.  A naprawdę jest się czym chwalić! Dla przykładu wspomnę o chryzoprazie, czyli tłumacząc z greckiego naszym “zielonym złocie”, występującym w przyrodzie niezwykle rzadko. Mało znanym faktem jest to, że do połowy XIX wieku złoże w Szklarach na Dolnym Śląsku było największe na świecie. Najpiękniejsze okazy tego kamienia wędrowały w świat. Niestety obecnie rodzime źródło jest już praktycznie na wyczerpaniu, a na rynku pozostały niemal wyłącznie okazy kolekcjonerskie. Polski chryzopraz ze względu na niespotykaną intensywną barwę był niezwykle pożądany wśród kolekcjonerów oraz jubilerów. Sam mistrz jubilerstwa Fabergé używał go do ozdabiania swoich arcydzieł, a brosze z chryzoprazem uwielbiała brytyjska królowa Wiktoria. Takich przykładów jest znacznie więcej, a my te wszystkie ciekawostki spisujemy i udostępniamy w formie artykułów. 

H2A: Co Was motywuje do działania?

K: Bardzo motywujące jest to, że możemy urzeczywistniać nasze pomysły. Napędza nas też pozytywny odzew otoczenia a zwłaszcza naszych Klientek- to chyba największa nagroda! Poza tym ciągle się czegoś uczymy, rozwijamy się przez stawianie czoła codziennym wyzwaniom prowadzenia własnego biznesu. Te małe wygrane składają się na poczucie spełnienia.

H2A: Jak widzicie współczesną kobietę? 

K: Współczesna kobieta jest świadoma siebie i swojego otoczenia. W codziennym zabieganiu pragnie zwolnić, otoczyć się błogim spokojem. Realizuje to poprzez powrót do natury w różnych sferach jej codziennego życia. Wybiera zdrową nieprzetworzoną żywność, organiczne kosmetyki i ubrania tworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego. Biżuteria z naturalnymi polskimi kamieniami jest jedną z odpowiedzi na jej pragnienie bycia blisko natury i posiadania jej cząstki przy sobie.

H2A: Dobra rada?

K: Nie bójcie się realizować Waszych pomysłów! Czasem warto jest wyjść poza strefę komfortu. W naszym przypadku było to założenie własnego biznesu. Taki ruch wiąże się co prawda z wzięciem pełnej odpowiedzialności za siebie i swoje życie, ale poziom satysfakcji jest wprost proporcjonalny a często nawet wyższy.

Źródłoheart2artweb  https://heart2artweb.wordpress...

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl