Z cyklu "Nasze kamienie - Chryzopraz"
4.jpg

Polska jest bogatym geologicznie zakątkiem ziemi. Rejonem szczególnym pod tym względem jest Przedgórze Sudeckie - kraina pasm górskich i masywów wulkanicznych, która od lat przyciągała poszukiwaczy cennych kruszców i kamieni szlachetnych. W Kamenie, również staramy się czerpać z tych bogactw i dzielić się nimi ze światem w oprawie naszej biżuterii.

Zapraszamy do zapoznania się z kamieniami i minerałami, których używamy w naszych kolekcjach. Na początek kilka słów o Chryzoprazie..

Chryzopraz, czyli tłumacząc z greckiego "zielone złoto", występuje w przyrodzie niezwykle rzadko. Mało znanym faktem jest to, że do połowy XIX wieku złoże w Szklarach na Dolnym Śląsku było największe na świecie. Najpiękniejsze okazy tego kamienia wędrowały w świat. Niestety obecnie rodzime źródło jest już praktycznie na wyczerpaniu, a na rynku pozostały niemal wyłącznie okazy kolekcjonerskie.
Polski chryzopraz ze względu na niespotykaną intensywną barwę był niezwykle pożądany wśród kolekcjonerów oraz jubilerów. Warto wspomnieć, że sam mistrz jubilerstwa Fabergé używał go do ozdabiania swoich arcydzieł czy też, że brosze z chryzoprazem uwielbiała brytyjska królowa Wiktoria.
Jeśli też chcielibyście wejść w posiadanie "zielonego złota" sprawdźcie biżuterię, którą dla Was przygotowaliśmy tutaj. 

Kolczyki z chryzoprazem

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl